Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde Amerika Birleşik Devletleri 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  930
 • kamu hizmetleri payı

  58
 • internet aboneliği

  68
 • Yerel taşıma

  70

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  8
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  5

Amerika Birleşik Devletleri hakkında

Amerika Birleşik Devletleri sadece güney Kanada ve Meksika sınırının kuzey, Kuzey Amerika'da Kuzey yarımkürede yer almaktadır. Ayrıca 48 bitişik devletleri ve Alaska ve Hawaii Adaları: 50 eyaletten oluşur. ABD toplumu ülke kendisi kadar çeşitlidir. Bazı güncel ekonomi verilen, bu noktaya iddia olabilir ama hiçbir kast sistemi yoktur. Birçok girişimci ve kendi servet yapmış varlıklı kişiler vardır, ve asgari ücret verme fabrika işçileri vardır. ABD bu çalışma ya da yaşamak için kendi yer yapmak için tercih edenler için pek özgürlükler ile büyük bir ülkedir. ABD'de okuyan birçok heyecan verici fırsatlar sunuyor. ABD 'nin niteliklerini listesinde yüksek o arayanlar yasa derece de dahil olmak üzere uluslararası öğrenciler için son derece açgözlü hedef kılan olağanüstü yüksek öğretim sistemidir. ABD Hukuk Sistemi ABDhukuk sistemi, yargı düzenleyici ve hükümet yetkilileri içeren kontroller ve dengeler, birbirine bağlı bir sistemi içermektedir. Birlikte, bu varlıklar yönetmek ve federal, eyalet ve yerel düzeyde genelinde ülkenin yasaları uygulamak. Bu tür devletler arasındaki federal yasalar, yabancı hükümetlere ve çatışmaları içeren gibi - ABD Anayasası bazı durumlarda üzerinde yargı yetkisine sahip federal hükümeti üzerine özel yetkileri bahşetmiştir. Bunun ötesinde, her devletin kendi yönetim varlıkları vardır. Her parti delilleri değerlendirmek ve bir hükme varmak 12 vatandaşın oluşan jüri tarafından yargılanma hakkına sahiptir. ABD'de en davalar deneme ulaşmadan önce yasal hareket ya da yerleşim yoluyla deneme ulaşmadan önce çözümlenir. Avukatlar ABD hukuk sisteminin bir parçasıdır ve onların müşterileri adına savunan sorumludur. Onlar pratik hangi devlet tarafından lisanslı.

Amerika Birleşik Devletleri yılında eğitim alın

ABD Çoğu ABD eyaletlerinde Hukuk Derece akredite bir hukuk fakültesinden bir Juris Doktor (JD) derecesine tutmak için başvuru gerektirir. Çalışmanın bu üç yıl ders herhangi bir konuda lisans eğitimi dört yıl tamamlanmasını takip eder. Bu sistem öğrenciler hemen liseyi tamamladıktan sonra hukuk fakültesine girmek diğer birçok ülkeden önemli ölçüde farklıdır; Bir profesyonel, akademik alan olarak kabul JD lisans derecesine eşittir. Daha az yaygın olmakla birlikte, bazı okullar da uzmanlık için fırsatlar sunuyor Kanun (LLM) bir yıl süren master yanı sıra Hukuki Bilim Doktoru (SJD) yasasında prestijli akademik doktora derecesi. Varlık yasayı uygulamaya izin vermeden önce, çoğu öğrenci bir çubuk sınavı geçmek ve karakter standartlarını göstermek için pratik olduğu devlet tarafından gerekli. Devletler çubuğunu yönetmek için, bu uygulamaya planlıyoruz bölgedeki yasa okula yardımcı olabilir.İkinci yıl süre Amerikan Barolar Birliği (ABA) göre ABD'de Kanunu Yükseköğretim, ABD'de 202 ABA onaylı hukuk fakültelerinin Juris Doctor ilk yıl toplam tipik temel hukuk konuları üzerinde duruluyor vardır Öğrenci çıkarlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir. Birçok avukatlar gayrı uzmanlaşmak iken, uygulama türleri arasında hukuki bir ayırım yoktur. ABD'de hukuk fakültesi eğitimi biri damgasını öğrenciler doğrudan yerine temel dersler soruları cevaplamak için denir ki Sokrates Yöntemi, kullanımıdır. Öğrenim US News ve World Report göre biraz üzerinde 40.000 $ toplam ortalama özel okul ücreti ile katılmak okulun bağlı olarak değişir. Bir kez daha, ücretleri bir kurumdan diğerine değişebilir. Mayıs ile Eylül yüksek öğrenim için standart ABD akademik takvimde aşağıdaki programı. ABD'de hukuk fakültesine girmeden ikenyoğun rekabet, uluslararası öğrenciler talep giderek olmasıdır. Hukuk İşler genellikle kazançlı ve ödüllendirici hem de kabul edilir. Ayrıca, araştırmalar son on yıl içinde avukat istihdam çoğu diğer meslekleri outpaced gösterir. Hukukun çok sayıda iş yerine, hükümet ve diğer sektörlerde kariyer arayan, avukatlar olarak çalışmak için tercih mezunları.

Visa Requirements

1) F visa - This type of visa is for international students who are intending to pursue an academic degree at an accredited US college or university or to study English at a university or intensive English language institute. There are three types of F visa:

 • F-1 visas for full-time students;
 • F-2 visas for dependents of F-1 visa holders (spouse and unmarried children under the age of 21, including same-sex married couples);
 • F-3 visas for ‘border commuters’ – Mexican and Canadian students who reside in their country of origin while attending part- or full-time school in the US.

2) M visa – This type of visa is for international students who want to engage in non-academic or vocational study or training at an institution in the US. There are three types of M visa:

 • M-1 visas for students engaging in vocational or non-academic studies;
 • M-2 visas for dependents of M-1 visa holders;
 • M-3 visas for ‘border commuters’ as in F-3 visas, but for vocational or non-academic studies.

3) J visa – This type of visa is for international exchange visitors participating in programs in the US that promote cultural exchange. All applicants must meet the eligibility criteria of the program in question and be sponsored by a private sector or government program. Holders of J visas usually stay in the US for a short period of time, perhaps one or two semesters. J-1 visa holders will need to return to their home country for at least two years at the end of their exchange visitor program. There are two types of J visa:

 • J-1 visas for exchange students on a relevant exchange program;
 • J-2 visas for dependents of J-1 visa holders.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

F visa; M visa; J visa

Fiyat ve para birimi

USD 200

You must pay the SEVIS fee (US $200), which supports the cost of the computer system used to record your stay in the US. Go to https://fmjfee.com/index.html to pay the fee and make sure you print a copy of your receipt and bring it to the visa interview. You must pay the SEVIS fee at least three days before the date of your visa interview.

You will also need to pay an additional US$160 for the visa application fee in your country at the U.S. Embassy or Consulate or at a bank that the Embassy designates.

Vize için kimler başvurabilir?

All international students coming to study in the US need to apply for an F Visa, J Visa or M Visa.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Online

Each U.S. Embassy has a website providing instructions on how to make an appointment for a visa interview and other information on the visa application process.

İnternet sitesi:http://www.usembassy.gov/

Başvuru nasıl yapılır?

 1. First, your school or university will send you a form confirming that you have been accepted at an institution authorized by the U.S. Citizenship and Naturalization Service (USCIS) to enroll non-immigrant students
 2. Second, you will need to make an appointment for a visa interview and to pay some required fees.
 3. Third, the United States is using a new non-immigrant visa application form, DS-160 that should be completed online. This form replaces all of the other forms.
 4. Fourth, prepare for your visa interview. It is crucial that you apply for your visa well in advance, as this will give you extra time if there are delays at the embassy, or if you wish to appeal a decision in the event of a denial. What you wear is important, and business attire is appropriate.

The documents needed for your visa interview may include:

 • Passport valid for at least six months beyond your period of stay in the US. You may also need to bring all your current and old passports.
 • Signed SEVIS Form I-20 or DS-2019 (including individual forms for spouse/children)
 • Form DS-7002 (for J-1 Trainee and Intern visa applicants only)
 • SEVIS fee receipt
 • DS-160 application confirmation page with barcode and application ID number
 • MRV fee payment confirmation receipt
 • Printed copy of visa interview appointment letter
 • 1-2 photographs in the format explained in the photograph requirements.

You should also be prepared to provide the following documents:

 • Transcripts and diplomas from previous institutions attended
 • Scores from standardized tests required by the educational institution such as the TOEFL, LSAT, GRE, GMAT, etc.
 • Financial evidence showing you or your sponsor (i.e. parents or a government sponsor) has sufficient funds to cover your tuition, travel, and living expenses during your stay in the US.

You can also bring along a separate written list of all your previous employers and schools you have attended for reference.

Ne zaman başvurmalısınız?

Applying for a US student visa can be a long process, so make sure you start preparing well in advance – at least three to five months before your course is due to start. Student Visas can be issued up to 120 days before the date on your form I-20. Exchange Visitor Visas can be issued anytime before the date on the DS-2019.

İşlem süresi

3 Months

iş fırsatları

The F1 and J1 visas allow for the possibility of employment in the US during your stay, while the M1 Visa does not. Students with F-1 visas can work on-campus for 20 hours a week or less. Students wishing to work longer hours and off-campus must gain prior authorization from the US Citizenship and Immigration Services (USCIS). J-2 visa holders may request work authorization from USCIS. F-2 and M-visa holders are not allowed to work and must secure an appropriate work visa if seeking employment.

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

The most common reason for a student or exchange visitor application to be denied is that the person applying for the visa has not proven to the Visa Officer that they will return to their country when they complete their studies in the U.S.A. If you are denied a visa there may be something you can do to reverse the denial, and you may appeal the decision. In most cases, you will need to provide additional documentation that was not presented with the initial application.