Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde Avustralya 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  725
 • kamu hizmetleri payı

  47
 • internet aboneliği

  53
 • Yerel taşıma

  104

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  9
 • sinema bileti

  14
 • Bir bardak yerel bira

  5

Avustralya hakkında

Güney yarımkürede bulunan Avustralya, dünya standartlarında bir eğitim sistemine sahip sofistike ve kültürel çeşitlilik ülkedir. O 'ın bir İngilizce konuşan bir ülke, Avustralya uluslararası öğrenciler için son derece popüler bir hedef yapmak gerçeği ile birlikte bu nitelikleri. Nüfusun çoğu güney ve doğu kıyılarında yaşıyor. Avustralya dünyanın beşinci en yüksek kişi başına gelire sahip son derece gelişmiş bir ülke. Başlıca sanayiler tarım, bahçecilik, balıkçılık, ormancılık ve mineraller de dahil olmak üzere, Avustralya'nın en zengin doğal kaynaklara odaklanmak. İngiliz etkisinden Türetilmiş Avustralya 'ın Hukuk Sistemi, Avustralya mahkemesi zorlanan tüzük oluşan bir ortak hukuk sistemi izleyin. Avustralya durumları ve bölgeler bir nezaret federal vücudun kendi mahkeme sistemleri tarafından yönetilir. Avustralya'nın hukuk sistemi kendi olgunluk ve zengin tarihi için bilinir.

Avustralya yılında eğitim alın

Avustralya Hukuk Lisans Avustralyalı hukuk okulları Kanunlar Bachelor (Lisans) ve nadir durumlarda, Juris Doktor (JD) görüşmek. JD üç yıllık bir müfredat ise LLB, çalışmanın dört yıllık bir derstir. Her iki derece yanı sıra, diğer birçok ülkede yanı sıra Avustralya'da hukukun uygulama için tanınır. Neredeyse tüm Avustralya'nın yasası öğrencilerinin önce veya onların hukuk çalışmaları sırasında ikinci bir diploması. Avustralya da uzmanlaşma seçenekleri sunuyoruz Yüksek Lisans programları, bir dizi sunuyor, ve sonuçta hukuk daha kapsamlı ve uluslararası anlayışı elde edebilirsiniz. Avustralyalı hukuk derece tipik tam veya büyük ölçüde avukatlık gereksinimlerini karşılamak. Uluslararası öğrencilerin önemli bir kısmı nedeniyle yüksek kalite ve uluslararası ödüllü durumunun Avustralya hukuk derecelerini takip. Avustralya derece ülke dışında kabul edileceği derecesi, ancak ülkeye göre değişir.Avustralya Avustralya 'ın kanunu okulları ve hukuk fakülteleri üniversitelerde Hukuk Eğitimi lisans ve yüksek lisans düzeyinde hem de sunuyoruz. Birçok temel kavramlar, haksız fiil, ceza hukuku, mülkiyet hukuku ve birçok diğerleri giriş de dahil olmak üzere bir çekirdek müfredat olmasına rağmen, her hukuk kurumu, çalışmanın kendi programı vardır. Öğrenciler ayrıca, uluslararası hukuk, hukuk ve karşılaştırmalı ticaret kanunu gibi seçmeli konular, bir dizi seçin. Çoğu Avustralyalı yargı ek çalışma veya hukuk derecesi aşağıdaki pratik bir eğitim dönemi zorunlu. Tüm Avustralyalı hukuk okulları İngilizce öğretmek, ve başvuranların yeterlilik beklentilerini karşılamak amacıyla bir dil şartını yerine getirmelidir. Akademik takvim Mart başlar ve Ekim ayında sona ermektedir. Bir hukuk fakültesine seçimi ile ilgili faktörler müfredat ve itibar, yanı sıra konumu, iklim, büyüklük ve uluslararası öğrenci demografik olarak diğerlerini içerir.Avustralya'da yasa çalışmalarının maliyeti kurumu yanı sıra derecesine bağlı olarak değişir. Lisans çalışmalar $ 15,000 ve 33,000 $ TL arasında değişirken; master dereceleri 20.000 $ ve 37.000 $ arasında AUD ve doktora dereceleri arasında herhangi bir yerde 14.000 $ ve 37.000 $ TL düşebilir değişir. Birçok hukuk öğrencileri özel muayenehanelerde veya hükümet için çalışan ya vekilin veya avukat olarak hukuk kariyer içine gidin. Diğerleri ticari işlemlerin müzakere banka ipotek hazırlanıyor kadar büyük şirketler ile iş aramak. Böyle refah ve yasal yardım olarak kamu yararı kuruluşları, aynı zamanda Avustralya'nın yasası mezunlarına kariyer yolları sunuyoruz. Avustralyalı hukuk derecesi alıcıları don 't tam bir üçüncü avukatlık gitmek. Çünkü bu tür eleştirel düşünme ve iletişim gibi geniş disiplinler arası beceriler, onun odak, çalışma alanı teknolojisi, iş, gazetecilik ve daha fazlası dahil olmak yasal olmayan kariyer, bir çok çeşitli için bir vakıf olarak görülüyor.

Visa Requirements

For all programs of study, you will need to apply for a subclass 500 student visa.

The Special Category visa (subclass 444) is for New Zealand nationals who wish to study in Australia.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Student Visa

Fiyat ve para birimi

AUD 560

The current fees in order to apply for a student visa are set to $560 AUD (~400 €). The price is always the same no matter the length of your studies. Please note that this price may vary depending on the location where you apply for your Student Visa (Australia or onshore).

Vize için kimler başvurabilir?

Anyone enrolling as an international student on a course lasting four months or more in Australia will need a student visa. In order to apply for an Australian student visa, you must have an unconditional offer of place at a university, have accepted that place in writing and paid the required tuition fee deposit. The program you choose must be between 12 and 52 weeks in order to be eligible for a student visa.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Online system

This subclass 500 visa must be applied for using the online system.

İnternet sitesi:https://www.homeaffairs.gov.au/

Başvuru nasıl yapılır?

Before applying for a visa, you will need to obtain a Confirmation of Enrolment (COE) or a Letter of Offer confirming that you have been accepted into a course registered under the Commonwealth Register of Institutions of Courses (CRICOS).

When completing your online visa application form, you will need to provide evidence that you meet:

 1. Financial requirements - the amount you need to prove you have for living costs (separate from tuition and travel) is set at AU$19,830 (~US$15,170) for a year. Alternatively, you can show evidence that your spouse or parents are willing to support you and that they earn at least AU$60,000 (~US$45,850) a year.
 2. English proficiency requirement - If you’re not from an English-speaking country (and haven’t completed at least five years’ study in an English-speaking country) you’ll need to prove you can speak English to the required level with IELTS, TOEFL iBT, Pearson Test of English (PTE) Academic, or Cambridge Advanced English (CAE).
 3. Health requirement - Some students may be asked to take a medical and/or a radiological check-up to show they are in good health (this applies, for example, to those who intend to train as a doctor, dentist or nurse). Except those from Belgium or Norway, all students are obliged to purchase Overseas Student Health Cover (OSHC).
 4. Character requirements - Australian student visa requirements stipulate that you must be of good character to enter Australia. This includes a criminal record check.

Typically, students must submit the following:

 • Completed Australian student visa application form (157A)
 • Paid visa application fee – currently AU$550 (~US$420 in most cases
 • Copy of passport biodata page (some students may be asked to physically provide their passport)
 • Certificate of Enrolment or Letter of Offer
 • Evidence of sufficient funds
 • Evidence of health insurance cover
 • English proficiency test results
 • Criminal record check results
 • Four recent passport-sized photographs

After you have assembled and scanned your supporting documents, you’ll need to create an account and apply with the online ‘ImmiAccount’ application system: https://www.border.gov.au/immiaccount.

Ne zaman başvurmalısınız?

You can only make an application for an Australian student visa after you have received a Confirmation of Enrolment (CoE) from your chosen university.

Most visa applications take four weeks to process. The student visa duration depends on the program you choose. If you study in Australia for a course that is longer than 10 months and finishes at the end of an Australian academic year (usually mid-December) your visa will usually be valid until 15 March the following year. If your course is longer than 10 months and finishes in January to October, your visa will usually be valid for two months following the completion of your course.

You can renew your Student Visa as many times as you want, as long as you are enrolled in a course approved by CRICOS.

You can enter Australia on your student visa up to 90 days before your course starts. Within seven days of arrival, you must inform your education provider of your resident address, and also inform them within seven days if you change address.

İşlem süresi

4 Weeks

iş fırsatları

While on a student visa, you may work up to 40 hours per fortnight during term time, and full-time in the holidays. Work that is a formal, registered part of your course is not included in the limit. If you’re studying a master’s by research or a Ph.D. you do not have any work restrictions.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Your student visa application may be rejected, among other things, if you provide incorrect or incomplete documents, or if you do not meet the necessary financial, character, or health requirements.