Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde Güney Afrika Cumhuriyeti 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  282
 • kamu hizmetleri payı

  33
 • internet aboneliği

  50
 • Yerel taşıma

  38

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  4
 • sinema bileti

  6
 • Bir bardak yerel bira

  2

Güney Afrika Cumhuriyeti hakkında

Güney Afrika Afrika kıtasının güney ucunda bulunan bir ülkedir. Güney Atlantik ve Hint Okyanusları boyunca oturur ve Namibya, Zimbabve, Botsvana ve yakındır. Bu alanda dünyanın 25. büyük ülkesi 53 milyondan fazla insanın yaşadığı sahiptir. Güney Afrika çok çeşitli dilleri ve kültürleri ile bir çok etnik bir ülkedir. Daha fazla 11 dil İngilizce ve Afrikaans dahil, burada mevcut. Bu üst orta gelirli ekonomisinde, hukuk öğrenimi isteyenler için birçok fırsat var. Güney Afrika'da Hukuk Sistemi Nedir? Güney Afrika hukuk sistemi, çeşitli tarzların bir karışımı olduğunu. Hollandalı hukuk sisteminden kaynaklanıyor bir hukuk bileşeni vardır. Genel hukuk burada da mevcut ve İngiltere'de bulunan böyle fazla. Bir örfi hukuk sistemi de mevcuttur. Genel olarak, ülkenin anayasa hukuku ile ceza ve hukuk yapısını izler.Ülkede mahkeme sistemi Sulh 'Mahkemeleri, Yüksek Mahkemeler, Anayasa Mahkemeleri ve Yargıtay içerir.

Güney Afrika Cumhuriyeti yılında eğitim alın

Ne Güney Afrika'da bir hukuk diploması edinme? Güney Afrika'da Hukuk Lisans mi ülkede uygulamaya isteyen bireyler için gereklidir. LL.B. derecesi, bir Advocate veya ülkede bir Avukat olarak kayıt isteyen bireyler için gerekli yeterlilik derecesi. Program bir Advocate veya Güney Afrika'da bir Avukat gerektirir Çalışma? De bir lisans planı olarak da Country. Kanun Yükseköğretim kullanılabilir olsa, lisans düzeyinde bu programlara doğrudan girilebilir başlamak isteyen öğrenciler hukuk alanında bir derece elde etmek. Çoğu durumda, bu ülkede bir lisans 'ın derecesi olarak yapılır. İki ila yıl için son Programlar Kanunlar bir lisans elde etmek. Öğrencilerin bir LL.M. yönelik çalışmalar olduğunu, gerekli değildir, ancak teşvik edilmektedir onların lisans 'ın derecesini elde üzerine bir program. Buna ek olarak, Onursal ve doktora programları da ana 'ın programlar ötesinde bulunmaktadır.Bu bir gereklilik olduğundan öğrenciler, bu alanda çalışmak için Güney Afrika'da hukuk eğitimi. Çalışmanın Onların ders bu hukuk sistemi ülkede nasıl yanı sıra Avukat olarak çalışmaya nasıl, hem pratik ve ders kitabı eğitim odaklanmayı içerir. Mahkeme hukuk tarihinin bir odak noktasıdır. Avukatlar kendi uzmanlaşmak eğitimi aldıktan sonra bir de noter veya tapu gibi çalışabilir. Öğrenciler için oturup Barosu'na üye olmak için gerekli lisans sınavı geçmek gerekir. Bu ülkede bir Avukat olarak hizmet satan herkes Barosu üyesi olmak bir gerekliliktir. Burada hukuk fakültesine öğretim ölçüde değişmektedir. Bu akredite programları sağlayan çok sayıda okulların herhangi biri tarafından ayarlanır. Genellikle, programlar dört yıl sürecek. Uluslararası hukuk öğrencileri ülkedeki üniversitelerin çoğunda bekliyoruz.Ancak, bu programlar için başvuru okula uluslararası öğrenci tarafından doğrudan yapılan ve onay programları içinde kullanılabilirlik var sadece muhtemeldir gerekir. Bazı kolejler ve üniversiteler burada, bu kullanılabilir alanı bulmak zor. Mezun olduktan sonra, öğrenciler doktora veya sahada derecesi diğer yüksek seviyesini elde etmek için öğrenimlerine devam edebilirsiniz. Birçok öğrenci işgücü girmek ve tüketicilere hukuki hizmet vermektedir. Ancak, diğerleri alanında öğretmek veya adli pozisyonlarda çalışmak için gidebilirsiniz (alanında deneyim aldıktan sonra.) Genellikle kez, öğrenci bu alanda bir kariyer inşa yanında onun çalışmasını devam edecektir.

Visa Requirements

 1. South African student visa (formerly called a South African study permit)
 2. South African exchange visa - If you are older than 25 years and want to come to South Africa on a cultural, economic, or social exchange program, organized between an educational institution or government body in South Africa and one in a foreign country.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

South African student visa; South African exchange visa

Fiyat ve para birimi

USD 47

The South African student visa application fees depend on your country of origin but are around US$47.

Vize için kimler başvurabilir?

An international student who wants to stay and study in South Africa for a course extending 3 months (90 days) duration will have to apply for a student visa. This visa is granted to those students who have already been accepted for admission by a recognized educational institute in South Africa.

In order to qualify for a study visa for South Africa, the school or college itself must first qualify as a ‘learning institution’. This means it must be registered with either the Department of Basic Education or the Department of Higher Education. So if you want to attend a private language school or a school only offering short-term technical courses, you may not qualify for a South African study visa.

Please note: You cannot come to South Africa on a visitor’s visa and then proceed to apply for a South African student visa. You cannot come to South Africa on a visitor’s visa and then proceed to apply for a South African student visa.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

South African High Commission, Consulate, or Embassy

To get a visa for South Africa, students must contact the South African High Commission, Consulate, or Embassy in their country of residence.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

First, you need to get accepted as a student by a registered South African school, college, or university and receive a letter of acceptance on the institution’s letterhead and signed by or on behalf of the principal or registrar.

You then need to complete the temporary residence permit application form B1-1738 and take it in person to the South African embassy, consulate, or high commission in your home country.

The following documents must be submitted with the BI-1738 application form:

 • A passport valid for no less than 30 days after the expiry of the intended visit
 • Payment of the prescribed fee
 • A vaccination certificate, if required by the Act
 • Proof of financial means to cover envisaged living expenses during the sojourn in the Republic and to also pay for the tuition fees. This should be in the form of bank statements / cash available / travelers’ cheques
 • Proof of medical cover
 • A cash deposit equivalent to the value of a return ticket.
 • In the case of African students, an undertaking from the relevant government to take full responsibility of the student and to pay all costs, should it become necessary to deport the student
 • Medical and radiology reports
 • An unabridged birth certificate in the case of minors.
 • In the case of a minor, the particulars of the person in the Republic of South Africa who will act as the learner’s guardian and a letter from such person confirming guardianship
 • Consent from both parents for your stay in South Africa, or from the parent who has sole custody, along with proof of sole custody
 • An official letter from the educational institution, where you intend to study, confirming provisional acceptance and the duration of the course.
 • Proof of medical cover renewed annually for the period of study with a medical scheme registered in terms of the Medical Schemes Act.
 • If you are 18 years and older, a police clearance certificate from each country in which you resided for 12 months or longer since the age of 18 years is required.

You apply for an exchange permit (South African exchange visa) using the same application form B1-1738.

Ne zaman başvurmalısınız?

Application process times vary from country to country but allow about six weeks.

The student visa is valid for the entire duration of the student’s course, alternatively 36 months for schools and 24 months for other institutions.

South African exchange visa - this visa is granted for the duration of the exchange, usually not more than 12 months. The South African exchange visa cannot be renewed or extended. Once you have had this type of permit, you may only apply for a temporary or permanent residence permit after you have lived for at least a year outside of South Africa.

İşlem süresi

6 Weeks

iş fırsatları

If you hold a South African student visa and are studying at tertiary level, you are allowed to work part-time for no more than 20 hours a week during term-time, and full-time during vacations.

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

There are numerous reasons why your student visa application to South Africa may be denied, such as:

 • Leaving blanks on your forms
 • Lying about anything in your application
 • Having an out-of-date passport with no blank pages
 • Misspelling your name on documents
 • Not providing evidence of enough funds