Keystone logo
Hırvatistan

Ders çalışma Yasa içinde Hırvatistan 2024

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  269
 • kamu hizmetleri payı

  52
 • internet aboneliği

  24
 • Yerel taşıma

  44

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  7
 • sinema bileti

  6
 • Bir bardak yerel bira

  3

Vize gereklilikleri

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Öğrenci Vizesi (Viza C) / Öğrenci İkamet İzni

Fiyat ve para birimi

HRK 500

Eğitim amaçlı geçici oturma izni başvuru ücreti 500 Kuna'dır (yaklaşık 65 EUR).

Hırvatistan Bilim, Eğitim ve Spor Bakanlığı ile Hareketlilik ve AB Programları Ajansından hibe alan uluslararası öğrenciler bu ücretten muaftır, ancak ikamet kartının düzenlenmesi için 240,00 HRK tutarında ödeme yapmaları gerekir. (yaklaşık 35,00 EUR) ve 20,00 HRK (yaklaşık 3,00 EUR) vergi damga ücreti.

Vize için kimler başvurabilir?

Hırvatistan'da öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin, Hırvatistan'da 90 günden fazla kalacakları takdirde geçici oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Avrupa Birliği vatandaşlarının vizeye ihtiyacı yoktur. Ancak, pasaport ve kimlik gereklidir. Diğer herkes için, size en yakın Hırvat konsolosluğundan alınabilecek bir vize gereklidir.

Vize şartına tabi ülkeler hakkında bilgi, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı'nın web sitesinde bulunabilir: http://www.mvep.hr/en/consular-information/visas/visa-requirements-overview/

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Hırvatistan Cumhuriyeti Diplomatik Misyonu veya Konsolosluğu

Vize başvurusu (Viza C), yabancı uyruklu kişinin anavatanındaki Hırvatistan Cumhuriyeti'nin diplomatik misyonuna veya konsolosluğuna sunulmalıdır. Vize başvurusu şahsen veya e-posta yoluyla yapılabilir.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

Adayların vize başvuru formunu (Viza C) doldurmaları ve gerekli belgelerle birlikte ikamet ettikleri yerdeki Hırvatistan büyükelçiliğine veya konsolosluğuna teslim etmeleri gerekmektedir. Adaylar başvurularını e-posta yoluyla veya şahsen yapabilirler.

Aşağıdaki belgeler sunulmalıdır:

 • Tek renkli fotoğraf 35x45 mm
 • Geçerli bir pasaport ve pasaport fotokopisi (AB vatandaşı olmayanlar) veya kimlik kartı (AB vatandaşları)
 • Güvenli barınma kanıtı (örneğin, öğrenci yurdunda güvenli konaklama veya bir kiralık daire ve öğrenciler için özel konaklamada ev sahibinin daire mülkiyetine sahip olduğuna dair yazılı kanıt). Hırvatistan'a vardığınızda, 48 saat içinde, adresinizi yerel Polis İdari Bürosundaki Yabancılar Bürosuna kaydettirmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Otel veya öğrenci yurdunda kalıyorsanız adresiniz otomatik olarak kaydedilecektir.
 • Sağlık sigortası kanıtı
 • Kendini geçindirmek için yeterli fonun kanıtı: 12 ay boyunca ayda en az 1.000 Kuna tutarında bir burs veya finansmana erişimin olduğunun kanıtı. Burs alma kanıtı, bursu veren tüzel kişi tarafından düzenlenir ve finansman kanıtı bir banka tarafından bir banka ekstresi şeklinde düzenlenir.
 • Hırvatistan'da Hırvat dilinde yazılmış bir yüksek öğretim kurumuna kabul belgesi.

Ne zaman başvurmalısınız?

Kendi ülkelerindeki Hırvatistan Cumhuriyeti diplomatik misyonuna veya konsolosluğuna başvuruda bulunan öğrenciler, bunu Hırvatistan'a planlanan varışlarından önce yapmalıdır. Olağan prosedür üç ay veya daha uzun sürebilir (gerekli tüm belgelerin Hırvatçaya çevrilmesi için gereken süre dahil). Ayrıca, başvuruyu işleme almak için hızlı bir yol seçeneği vardır ve öğrenciler bunu diplomatik misyon veya konsoloslukta talep edebilirler, bu durumda daha yüksek bir ücret öderler.

Geçici oturma izni genellikle bir yıl süreyle veya akademik yıl boyunca verilir.

İşlem süresi

3 Months

iş fırsatları

Hırvat yüksek öğretim kurumlarındaki tüm tam zamanlı öğrenciler ara sıra öğrenci çalışması için başvurabilirler. Aynı durum uluslararası öğrenciler için de geçerlidir.

Hırvatistan'da, tam zamanlı öğrencilerin istihdamı, tüm üniversite şehirlerinde ve başka yerlerde şubeleri bulunan Öğrenci Hizmetleri Merkezi (Öğrenci Hizmetleri) tarafından yürütülür.

Kısa eğitim programlarına devam eden uluslararası öğrenciler (değişim öğrencileri, misafir öğrenciler), öğrenci hizmetleri merkezi aracılığıyla ara sıra öğrenci çalışmasına izin verilip verilmediğini ve hangi koşullar altında izin verilip verilmediğini başvurdukları yükseköğretim kurumuna danışmalıdır.

Uluslararası bir öğrencinin Öğrenci Hizmetleri Merkezi aracılığıyla ara sıra öğrenci çalışmasına izin verilirse, Öğrenci Hizmetleri Merkezine şahsen gelip bir form doldurarak kayıt yaptırabilir.

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Gerekli fonların kanıtını gösteremezseniz veya yanlış veya eksik belgeler sunarsanız, vize başvurunuz reddedilebilir.