Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde Hollanda 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  634
 • kamu hizmetleri payı

  69
 • internet aboneliği

  42
 • Yerel taşıma

  90

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  9
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  5

Hollanda hakkında

Güneyindeki, doğuda Almanya ve kuzeyde Kuzey Denizi Belçika ile Hollanda bir kuzeybatı Avrupa ülkesi on iki ilde üç Karayip adaları kadar yapılmış. Hollanda arazinin yaklaşık beşte biri deniz seviyesinin altında olan ve geniş dayk sistemi koyunda sel tutar - yel değirmenleri, laleler ve mutlu sakinleri için bilinen, ülke dayk ünlüdür. Önde gelen sanayi nakliye, balıkçılık, ticaret ve bankacılık içerir. Kayda değer Hollandalı Vincent van Gogh sanatçılar ve MC Escher bulunur. Lahey bir hukuk biçimi dayalı takip Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Europol ve Eurojust. Hollanda Hollanda Hukuk Sistemi dahil olmak üzere birçok diğer uluslararası mahkemeler ve mahkemelerin ev sahipliği gibi Hollanda da, Dünya 'nin Hukuk Sermaye olarak bilinir geleneksel Hollanda hukuk ve Roma Hukuku bazı etkileri ile Fransız Medeni Kanunu.1992 yılında, ülkenin yasal kodunu anahat yerde hukuk kitaplarını koymak, ve bu ülkenin yasal dünyada bir lider haline büyümeye yardımcı oldu. Hollanda Parlamentosu sisteminde temel yasa alma organıdır.

Hollanda yılında eğitim alın

Hollanda Hollanda Hukuk Lisans incelenmesi kanun zaman kararlılık gerektirir, ama bir hukuk yaklaşımı takip ve Avrupa'nın hukuki merkezi olarak bilinen bir ülkede bir hukuk diploması edememek yararı değerli çalışmanın seyrini yapar . Hollanda'da bir hukuk diploması Kazanç çalışmanın bir yıl gerektiren hukuk derecesi (Yüksek Lisans) yöneticisi, ardından bir lisans hukuk derecesi çalışmanın üç yıl gerektirir, (kanun veya LLB ve lisans) ile başlar. Hukuk Derecesi Öğrenme Hollanda Yasal çalışmada Hollanda'da büyük üniversitelerde bağlı çoğu hukuk okullarında, gerçekleşir. Uluslararası öğrenciler hukuk alanında ve aynı zamanda tam Hollanda hukuk perspektifinden haberdar olmayabilir uluslararası öğrenciler benzersiz eğitim ihtiyaçlarına hem eğitim odaklanan bir Uluslararası Hukuk programa başvurabilir.Hollandalı akademik yıl Eylül ayının ilk günü başlar ve çalışmanın 42 haftalık, Ağustos 31 aşağıdaki yıl geçiyor. Model Avrupa Kredi Transfer Sistemi dayalı ve diğer Avrupa hukuk programlara kolayca karşılaştırılabilir. Hollanda'da uluslararası hukuk fakültesi programına kabul edilmek için, konuşmak ve iyi İngilizce yazmak gerekir. Seçtiğiniz okula uygulayın ve öğrenci vizesi başvurusu için kabul mektubu kullanın. Bu çalışmalar için hazırlamak için kullanacağınız bir hazırlık yılı verir, böylece iş, gerekirse, canlı ve programa giriş için gerekli eğitimi tamamlamak için bir yer bulmak bulabilirsiniz. Hollanda'da hukuk eğitimi dünya çapında uygulamak için mükemmel bir temel sağlar. Hollanda'da hukuk profesörleri hukuk kendi anlaşılması için uluslararası tanınan ve bu uluslararası öğrenciler için daha fazla iş umutları anlamına gelir.Hollanda'da kalmak isteyen öğrenciler geniş iş imkanları bulacaksınız. Birçok büyük şirketlerin kendi anlaşmazlıklar yerleşen için Hollanda'ya gelmek. Hollanda bir derece çünkü bu yasa programlarının mükemmel bir üne daha kolay diğer sivil hukuk ülkelerde avukatlık yapar.

Visa Requirements

MVV (Provisional Residence Permit) – an entry visa.

VVR (Residence permit) - if you plan to stay in the Netherlands for more than three months, additional to your entry visa, you will also have to apply for Residence Permit (VVR) – an ID card that stands as a study visa.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

MVV (Provisional Residence Permit); VVR (Residence permit)

Fiyat ve para birimi

EUR 311

It currently costs a non-refundable fee of EUR 311 to process an application for an MVV and residence permit for the purpose of studying in the Netherlands. The fees are reviewed twice yearly, and are subject to change mid-year.

Vize için kimler başvurabilir?

If you’re a citizen of an EU or EEA member state or Switzerland, you don’t need a student visa or residence permit to stay in the Netherlands.

Non-EU, EEA or Swiss nationals need a residence permit to stay in the Netherlands for more than 90 days – for a shorter period, you only require a tourist visa. There are two documents you need. In most cases, you will need a provisional residence permit (machtiging tot voorlopig verblijf, MVV) to travel to the Netherlands. In addition, you will need a residence permit (VVR) in order to stay in the country.

Citizens of a few countries or people in certain circumstances are exempt from having to apply for a VVR. You can read more about this here: https://www.expatica.com/nl/visas-and-permits/Getting-a-Dutch-visa-or-temporary-residence-permit_108412.html

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

education institution

The education institution must apply on your behalf so you need to contact them for details of the procedure. If not, ask for help by contacting the international office (or if you are a researcher, the HR department) of your host institution.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

The visa application procedure is initiated by the university as soon as the student is officially admitted to the study program.

Documents required for the visa application are listed in the letter sent by the university to prospective students. Usually, the following documents are needed:

 • a copy of the first page (identity page) of a valid passport;
 • proof that you can support yourself financially;
 • additional passport-sized photos (size: 35mm x 45mm, see IND requirements in.pdf);
 • proof of tuition fees and visa application payments;
 • proof of accommodation arranged for at least 1 academic year (10 months);
 • for Chinese students, a NESO certificate may be necessary.

Valid proof of a candidate’s financial self-sufficiency can be demonstrated as follows:

 • A letter from the host Dutch institution that mentions your internship fee or trainee stipend.
 • An admission letter from the Dutch university providing details of your student grant, tuition waiver, or scholarship.
 • Your bank account statement with an international bank, indicating enough funds to pay for your proposed expenses in The Netherlands.

Ne zaman başvurmalısınız?

The processing time for your student visa application to the Netherlands is usually one month, although sometimes it can take up to 3 months.

The residence permit is issued for the duration of a student’s study program plus 3 months, up to a maximum of 5 years. If the student wishes to complete a preparatory course, its duration will be added to the visa duration. If the length of the education will take more than 5 years, the residence permit can be extended by one additional year.

There is another condition attached to the validity of VVR. It stays valid provided the student scores 50% of credit throughout the course duration.

Graduates of higher education or university studies (bachelor's, master's, or Ph.D. degrees) can apply for an orientation year for graduates' permit within three years of graduating. This gives you one year to look for employment, during which time you can work without any restrictions or the need for an employer to hold a work permit for you.

İşlem süresi

1 Month

iş fırsatları

All international students are permitted to work alongside their studies.

For non-EU and non-EEA students, a work permit is required to work. This permit has to be obtained by the prospective employer on your behalf. Even with this work permit, students can work only for a limited number of hours, i.e. 10 hours a week. They are allowed to work full-time during the months of June, July, and August.

Students from the EU, EEA (except Croatia), and Switzerland do not require a work permit.

Haftalık saat

10

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Your visa application may be rejected if you are not able to show proof of the required funds, or if you provide incorrect or incomplete documents.