Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde İspanya 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  417
 • kamu hizmetleri payı

  41
 • internet aboneliği

  36
 • Yerel taşıma

  40

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  8
 • sinema bileti

  8
 • Bir bardak yerel bira

  3

İspanya hakkında

İspanya, Akdeniz yetenek ve zarif mimari teklifleri ile ziyaret etmek, dünya 'ın en popüler yerlerinden biridir. İber Yarımadası'nda yer alan su ve dağlar, yanı sıra Portekiz ülke tarafından çevrili, İspanya, uluslararası öğrenci çok sunuyor. Ülke uzun ve zengin bir kültürel geçmişe sahip ve plajlar, meralar, dağlar ve çöl benzeri alanlar dahil arazinin çeşitli sahiptir. Sanat, müzik, mutfak ve diğer kültürel faaliyetler için bilinen, İspanya, özellikle güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi alanlarında, ayrıca yenilenebilir enerji gelişiminde bir liderdir. İyi üniversitelerin bir arada, bir dil dünyada konuşulan ve İspanyol halkının çekici kozmopolit yaşam tarzı yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için o çekici bir yer yapmak. Hukuk okuyan ilgilenenler ülke 'ın üst üniversiteler dikkate mükemmel yasal programlar sunuyoruz bulacaksınız.İspanya İspanya Hukuk Sistemi medeni hukuk geleneği takip ve hukuk birincil kaynağı olarak İspanyol Anayasası tarafından yönlendirilir. Yorumlama yapıldığında, Mahkeme anayasa konularını ele alacak. Mahkeme sistemi yüce mahkeme, ulusal mahkeme, il mahkemeleri, belediye mahkemeleri ve özerk toplulukların sivil ihtiyaçlarına katılmak mahkemeleri içerir.

İspanya yılında eğitim alın

İspanyolca hukuk derecesi dünyevi bilinmektedir. Bazıları sadece sivil hukuk öğretecek rağmen birçok İspanyol yasal programlar, İspanyolca, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri hukuk sistemlerine odaklanmak. Bu çok sistem yaklaşımı İspanya hukuk fakültesine uygulama bir hukuk derecesi Kazanç. Hukuk eğitimi için çok yönlü bir yaklaşım sağlar hukuk lisans eğitimi gerektirir. Gerekli lisans dersleri tamamladıktan sonra, seçtiğiniz hukuk fakültesine uygulayabilirsiniz. İspanya'da hukuk okumaya, bu bir İspanyol hukuk diploması alır zaman standart uzunluğu kabul edilir gibi, hukuk okuyan beş yıl geçirmek planlıyoruz. Mezun olduktan sonra, İspanyol hukuk öğrencileri iki yıllık bir eğitim sürecini girmelisiniz. Bu eğitimi tamamladıktan sonra, öğrenci avukatlık önce devlet sınavını geçmelidir. İspanya'da hukuk eğitimi faydalarından biri maliyetidir.Eğer bir kamu üniversiteye varsa, birkaç yüz Euro olabilir bir "Matricula ", ödemeniz gerekir, ancak harç geri kalanı devlet tarafından karşılanır. Bu oda ve yönetim kurulu dışında az maliyet ile İspanya'da hukuk derecesi elde anlamına gelir. Bir kez daha, ücretleri bir kurumdan diğerine değişir. Medeni hukuk İspanya 'ın vurgu ülkede ve birçok komşu Avrupa ülkelerinde hem de mezunları için mükemmel iş olanakları getiriyor. Bu yasa aynı tip dünyası 'ın yasal işlem için bir merkez olarak kabul edilir, örneğin, Hollanda'da uygulanan olduğunu. Ayrıca, İspanyolca ve İngilizce hem de akıcılığı gerektiren İspanya'da, eğitim yoluyla, öğrencilerin dünya 'ın en yaygın dillerinden iki eğitilmiştir. Hukuk eğitimi ve dilbilim Bu kombinasyon gelecekteki yasal kariyer için sağlam bir temel sağlar.

Visa Requirements

For students outside of the EU/EEA or Switzerland who wish to take part in a student exchange, carry out research or training or work as an unpaid intern or volunteer in Spain for more than three months.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Student Visa (Type D)

Fiyat ve para birimi

EUR 160

The prices for a student visa to Spain are around EUR 160. The visa application fee is subject to change at any time.

Vize için kimler başvurabilir?

Citizens from the EU/EEA or Switzerland do not require a student visa regardless of the length of their stay in Spain. EU/EEA/Swiss students don’t need a visa to live in Spain, but will have to register with the local authorities and get a residence certificate.

Citizens of all other countries require a student visa if they plan to stay and study for more than 90 days in Spain. This visa is granted to those students who have already been accepted for admission by a recognized educational institute in Spain.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Spanish consulate or embassy

You can apply for a study visa at the Spanish consulate or embassy in your home country.

İnternet sitesi:http://www.exteriores.gob.es/Portal/en/ServiciosAlCiudadano/Paginas/EmbajadasConsulados.aspx

Başvuru nasıl yapılır?

Before you can apply for a study visa you have to find a course or program with an officially recognized institution in Spain. You will then need to get official confirmation from the organization outlining that you have been accepted on the course or program, in the form of a certificate or letter of acceptance. Once you have this, you can contact the Spanish embassy or consulate in your home country and apply for a student visa.

Exactly what is required may vary from consulate to consulate but in general, you’ll need to show your passport, as well as the following:

 • details of the study, training, or research that you’ll be doing in Spain, including the hours of study per week (20 at least);
 • proof that you have medical insurance;
 • a medical certificate confirming that you don’t have any diseases that would require you to be quarantined;
 • proof that you have the funds to support you for the duration of your stay in Spain (eg. scholarship details, a Spanish bank showing sufficient funds, or letter from parents/guardians assuming full financial responsibility);
 • information about where you’ll be living;
 • a criminal record certificate issued in the last five years by the relevant authorities in your home country.

If you are staying in Spain for more than six months to study, you must apply for a student residence permit within 30 days of entering Spain. You apply for it at your local Foreigners Office (Oficina de Extranjeros) or a police station. The card is valid for a year and you can renew it every year for five years as long as you are continuing with your studies.

Ne zaman başvurmalısınız?

You’ll need to apply for your visa between two and three months before you intend to travel to Spain to allow time to process your application.

Generally, a student visa in Spain is granted for the entire duration of the course of study. You can renew your student visa to further extend your studies or take up a new course of study in Spain. Do not attempt to submit your student visa application more than four months in advance or less than 7 weeks before the departure date, else the application will not be accepted.

If your studies in Spain are for more than six months, you must apply for a student residence permit that lasts one year. The student residence permit has to be renewed every year.

İşlem süresi

iş fırsatları

The Spanish residence permit entitles you to work either part-time or in a temporary position, so long as you’re not using the money you earn to support yourself while you’re in Spain. You are allowed to work up to 20 hours a week while you are studying, as long as it doesn’t interfere with your studies. The company that employs you will need to get a work permit for you from the Foreigner’s Office. Your employment contract cannot exceed the duration of the study visa.

If you’ll be undertaking an internship as part of your course for which your residence permit was granted, you don’t need a work permit.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Here are some of the reasons why a student visa to Spain may be denied:

 • Past or current criminal actions
 • Insufficient explanation for the purpose and circumstances of the planned stay
 • Insufficient means of subsistence
 • Invalid travel insurance
 • Lacking to present a proof of accommodation
 • Unfavorable Schengen visa situation - Failing to previously respect Schengen Visa limitations (i.e. Overstay in the Schengen Area, failing to follow the presented travel itinerary – by skipping to stay mostly in the main country of destination in the Schengen Area, and so on).