Keystone logo

Ders çalışma Yasa içinde Yeni Zelanda 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  565
 • kamu hizmetleri payı

  42
 • internet aboneliği

  51
 • Yerel taşıma

  93

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  9
 • sinema bileti

  11
 • Bir bardak yerel bira

  6

Yeni Zelanda hakkında

Macera ya da fantezi filmleri için Yeni Zelanda Genellikle zemin hakkında, Yeni Zelanda yemyeşil dağlar ve nefes kesen manzaraları için bilinir. Yeni Zelanda Avustralya güneybatı Pasifik Okyanusu, doğuda bir adadır. Bu biodiverse ada ülkesi zengin Polinezya kültürü ve yerli Maori halkının sanat ve kültür, yanı sıra yün ve süt ihracat için bilinir. Yeni Zelanda Hukuk Sistemi gibi Nedir? Yeni Zelanda onun hukuk sisteminin çok türemiştir Birleşik Krallık kullanılan ortak hukuk sistemi. Yeni Zelanda ortak hukuk kendi şeklini geliştirmiştir Ancak, bazı alanlarda, farklı. Yeni Zelanda halkı da onun Parlamento tarafından oluşturulan yasalara atıfta tüzük hukuk, izleyin. Yeni Zelanda Hukuk Lisans Nedir? Yeni Zelanda'da pratik Avukatlar ülkenin 'ın üniversitelerden birinden Kanunları Derecesi Lisans tutmak gerekir .Bu Kanun Yeni Zelanda Koleji veya Professional Hukuk Araştırmaları Enstitüsü tarafından uygulanan pratik bir ders takip eder. Öğrenciler genellikle ikili bir derece almak veya hukuk lisans eğitimi takip, ama bu bir gereklilik değildir.

Yeni Zelanda yılında eğitim alın

Yeni Zelanda Kanunu Yükseköğretim öğrencileri, yasal çalışmalar sunan ülke 'ın üniversiteler birine başvurmaları gerekmektedir, Yeni Zelanda hukuk incelenmesi. derecesi tamamlamak için tam zamanlı çalışma yaklaşık dört yıl sürer. Derecesi ve pratik dersi başarı ile tamamlayan öğrenciler Barristers ve avukatlık önce Yeni Zelanda Yüksek Mahkemesi Avukatlar rulo tatbik edilmelidir. Onlar için de geçerli ve Yeni Zelanda Hukuk Derneği belgesi tutmak gerekir. Yeni Zelanda 'ın kanunu programı çeşitli avantajlar sunuyor. ülkenin uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır ve büyük üniversiteler bulunduğu Otago, gibi şehirler öğrenciler için yeterli olanaklara sahip. Yeni Zelanda'da tam zamanlı eğitim herhangi bir öğrenci öğretim yılı boyunca yazları ve part-time ülke, tam zamanlı çalışmak otomatik uygundur. Ayrıca, Yeni Zelanda halkı dost ve kabul olduğu bilinmektedir.Öğrenciler ayrıca esnek şartlar bir hukuk programına kabul edilmek zorunda. Öğrenciler çalışmanın ilk yıl, daha sonra ilk yıl kağıda dayalı programın geri kalan kabul edilir takip edebilirsiniz. Bu hukuk okuyan tam yasal programa atlayarak önce iyi bir uyum olup olmadığını görmelerine olanak sağlar. Bir hukuk diploması kayıt Yeni Zelanda sakinleri çalışmanın bir yıl için 5.798 $ ödemek. Hükümet sübvansiyonları uluslararası öğrenciler için geçerli olmayabilir, çünkü bu ücret başka bir ülkeden görenler artabilir. En güncel ücret tarifesi almak için, öğrenciler kendi seçtikleri üniversiteye başvurmalısınız. Yeni Zelanda hukuk derecesi ile başarılı Mezun olduktan sonra, öğrenciler Yeni Zelanda avukatlık mümkün olacak, ya da başka bir yer de uygulamaya daha eğitim takip edebilirsiniz. Yeni Zelanda 'ın yüksek öğretim programı kendilerini bir iş bulmak ve isterlerse ikamet için başvuruda zaman vermek, uluslararası öğrencilere mezun olduktan sonra altı ay çalışma izni verir.Yasal eğitimi de bir mahkeme muhabiri, hukuki sekreter, bir yasal yürütmede veya mahkeme kayıt olarak çalışmak için kapıyı açabilirsiniz. Mezuniyet sonrası iş ulaşmada üstünlük sahibi olmak isteyen öğrenciler seçtikleri üniversitede hukuk alanında Başarılar veya lisansüstü çalışma devam etmek isteyebilirsiniz. Bu ileri eğitim daha fazla istihdam seçenekleri sağlar.

Visa Requirements

Student Visa (for studies that are longer than three months)

If your course is three months or less, you don’t need a student visa, just a visitor visa.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Student Visa; Visitor Visa

Fiyat ve para birimi

NZD 250

Application fees vary depending on your country of origin and can be around $250.

You can check the costs of a New Zealand student visa here:

https://www.immigration.govt.nz/about-us/policy-and-law/how-the-immigration-system-operates/visa-application-process/how-much-visa-applications-cost-and-when-to-pay

Vize için kimler başvurabilir?

A student visa is required for all people coming to New Zealand to study for more than three months. The study must be the main purpose of your visit. If your course is up to 3 months, you may be able to study on a visitor visa or work visa.

You don't need a student visa to study full time if:

 1. you're an NZ citizen or resident
 2. you're an Australian citizen
 3. you have a permanent residence visa or a resident return visa for Australia — without conditions.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Online / New Zealand consulate or embassy

To make an application for a New Zealand student visa, you can apply online or in person before traveling.

To apply in person within your home country, you will need to contact your local New Zealand consulate or embassy to get an application form and/or appointment. Alternatively, you can apply online by visiting the official website www.immigration.govt.nz and creating an account.

İnternet sitesi:https://www.immigration.govt.nz/

Başvuru nasıl yapılır?

For your visa application, you will need:

 • Acceptance letter from an approved education provider in New Zealand.
 • Evidence of sufficient funds - You will need to show that you have sufficient funds to pay your tuition fees (this can include evidence of loan coverage, scholarship or other funds) and proof of funds to cover your living costs while you study in New Zealand (via a sponsor, a loan, a scholarship, government support or sufficient bank balance). You need to prove you have at least NZD$15,000 (~US$10,870) for each year if your course is longer than nine months.
 • Proof of onward travel - This can be evidence of already paid-for onward tickets, proof of further funds, or agreement from a sponsor to pay for onward travel. The point is to show that you intend and can afford, to leave the country once you complete your studies.
 • Travel insurance.
 • Medical certificates - If you are planning to study in New Zealand for more than 12 months you will need to provide a general medical certificate, a chest x-ray certificate and possibly undertake a tuberculosis screening.
 • If you are under 18 you will also need to provide proof of arranged accommodation, and if you are 17 or older, a police certificate of “good character”.
 • Two-color passport photos.
 • A passport valid for at least three months after the date you plan to leave New Zealand.
 • Proof that you have paid the visa application fee.

Ne zaman başvurmalısınız?

You should apply at least six weeks before you plan to travel to New Zealand. Student visas applied for online usually take 20 days to process, while student visas applied for via the paper form take 25 days to process.

Your Student Visa is normally for the same length of time as the study you’ve paid for, and its duration can be up to 4 years.

İşlem süresi

20 Days

iş fırsatları

International full-time students with a student visa are legally allowed to work in New Zealand for up to 20 hours per week during term time, and may work full-time during all scheduled holiday periods such as Christmas, Easter and summer holidays. The specifics depend on your visa conditions. Work experience required in your studies doesn’t count towards the 20-hour limit. International students can’t be self-employed.

Masters by research and Ph.D. students can work as many hours as they wish.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Some of the reasons why a New Zealand student visa may be rejected are:

 1. If you have a record of imprisonment in the last 10 years and or been convicted and sentenced to imprisonment.
 2. If you have a record of deportation, and or if you are a subject of a period of prohibition to enter into New Zealand.
 3. If there is a misrepresentation of the information you have provided, on which the immigration officer believes that the information declared in your application is not genuine.
 4. If you submitted an application that is not completed
 5. If the health and character requirements are not met
 6. If you are unable to demonstrate to cover the tuition fee cost, living and travel cost in New Zealand
 7. If there is no clear pathway for the course you intend to study in New Zealand
 8. If the immigration officer sees that you are not a genuine student from the documents and information you have provided, and as after the telephonic interview, you can’t even answered some information regarding the course information, institution’s information, among others
 9. If the funds are not legit, or it cannot be verified