Keystone logo
Bulun

SJD Programınızı

ne çalışmalı
nerede çalışmalı

En yüksek hukuk derecesine genellikle Latin Scientiae Juridicae Doctor'un ( Juridicae Scientiae Doctor ) kısaltması olan SJD (ayrıca JSD) denir. Bu , Hukuk Bilimi Doktoru veya Hukuk Bilimi Doktoru anlamına gelir . Derecenin en yaygın olduğu ABD'de, SJD hukuk doktorasına eşdeğerdir. SJD'ler genellikle bir öğrenci veya hukuk uzmanı Hukuk Lisansını (LLB) ve/veya Hukuk Yüksek Lisansını (LLM) tamamladıktan sonra tamamlanır.

Doktora gibi, SJD de akademi veya kamu görevlisi olarak kariyer yapmak isteyen hukuk bursu tutkusu olan öğrenciler içindir. SJD adaylarının araştırmalarıyla mevcut yasal bilgi birikimine önemli katkılarda bulunmaları beklenmektedir. Bir SJD'nin konferansı, bir adayın önemli bir araştırmayı başarıyla tamamlamasından sonra gerçekleşir. SJD programlarının çoğunda başarılı bir şekilde tamamlama, hem yayınlanabilir kalitede tezin sunulmasını hem de adayın araştırmasının sözlü savunmasını içerir.

Bir SJD'ye devam etmek için aday adayların seçtikleri programa başvurmaları ve yasal araştırma yeteneklerini göstermeleri gerekir. Bazı programlar yalnızca LLB'ye sahip adayları kabul ederken, birçoğu başvuranların bir LLM veya başka bir yüksek lisans düzeyinde hukuk derecesini tamamlamış olmasını şart koşar.

SJD'ler prestijli ve titiz çalışma kurslarıdır. SJD'lerin çoğu üç yıl içinde tamamlanır. Başarılı SJD adayları, akademisyen veya hukuk profesörü olarak ya da kamu dairesinde veya hükümette yüksek pozisyonlarda çalışmayı bekleyebilirler.