Keystone logo
© Stellenbosch University
Stellenbosch University

Stellenbosch University

Stellenbosch University

Tanıtım

1918 yılında meşe ağaçlarıyla kaplı tarihi Stellenbosch kasabasında kurulan Stellenbosch Üniversitesi'nin dört fakültesi (Sanat, Bilim, Eğitim ve Tarım), 503 öğrencisi ve 40 öğretim görevlisi vardı. O zamandan bu yana Stellenbosch Üniversitesi (SU), 32.000'den fazla öğrenci ve yaklaşık 3.500 akademik ve destek hizmetleri personeli ile on fakülte ve beş kampüse yayılmış, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli derece programlarına sahip canlı ve kozmopolit bir topluluk haline geldi. Lisans ve lisansüstü öğrenci topluluğumuzda 100 ülkeden 3.000'in üzerinde uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Üniversite, ülkenin en iyi ve en parlak akademisyenlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Kökleri Afrika'da, erişimi küresel Stellenbosch Üniversitesi (SU) dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendine çekmektedir. Güney Kore, İsviçre, Avustralya, Gabon ve Kolombiya'ya kadar 100'den fazla ülkeden gelen öğrenciler kampüslerimizde dolaşmakta ve SU'yu gerçek anlamda uluslararası bir üniversite haline getirmektedir.

Güney Afrika'da bulundukları süre boyunca uluslararası öğrenciler Stellenbosch University International tarafından desteklenmektedir. Ofis, lojistikten akademik ve sosyal hizmetlere kadar bir dizi hizmet sunmaktadır. 1993 yılında kurulan SU'nun uluslararası ofisi, kurumun uluslararasılaşma konusundaki uzun soluklu kararlılığına tanıklık etmektedir.

Odak noktamız, ulusal, kıtasal ve küresel ölçekte topluma fayda sağlayan disiplinler arası araştırmalardır.

 • SU, Afrika Araştırma Üniversiteleri İttifakı'nın (ARUA) kurucu ortağıdır. 16 Afrika üniversitesinden oluşan İttifak & adresini teşvik ederek kıtadaki araştırmaları güçlendirmektedir.
 • Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanlığı'nın (DHET) 2022 yılında yayınladığı resmi rakamlara göre, hem kişi başına hem de toplam araştırma çıktısı açısından Güney Afrika'nın en yoğun araştırma yapan ilk üç üniversitesi arasındayız.
 • SÜ'de Bilim ve İnovasyon Bakanlığı ve Ulusal Araştırma Vakfı'na (DSI-NRF) bağlı 7 mükemmeliyet merkezi bulunmaktadır.
 • Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) derecelendirmesine sahip 504 araştırmacı. Bunlar arasında 17 A dereceli araştırmacı da bulunmaktadır,
 • Ülkedeki en fazla sayıda ulusal (SARChI) sandalyeden biri de dahil olmak üzere 47 araştırma koltuğu.

Stellenbosch Üniversitesi (SU), toplumun hizmetinde bilgi, araştırma ve yenilik arayışına sıkı sıkıya bağlıdır. Küresel olarak ilgili, ancak yerel topluluklarımızın iyileştirilmesi ve dönüştürülmesine dayanan dünya standartlarında bir öğrenme ve gelişim merkezi sağlıyoruz. Eylemlerimiz temel değerler ve nitelikler tarafından yönlendirilmekte ve seçkin personel ve öğrenciler, sağlam işletim sistemleri ve derin bir amaç duygusu tarafından desteklenmektedir.

On fakültemizin (Tarım Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Askeri Bilimler, Fen Bilimleri ve İlahiyat) yanı sıra İklim Çalışmaları Okulu, Veri Bilimi ve Hesaplamalı Düşünme Okulu ve Stellenbosch İşletme Okulu, Güney Afrika'nın Western Cape eyaletindeki beş kampüste yer almaktadır.

Yüksek Öğretim ve Eğitim Dairesi'nin (DHET) 2022 yılında açıkladığı resmi rakamlara göre SU, hem kişi başına düşen hem de toplam araştırma çıktısı açısından Güney Afrika'nın en yoğun araştırma yapan ilk üç üniversitesi arasında yer almaktadır.

SU, 2021 derecelendirme turunda dokuz yeni A derecesi alarak, bugüne kadarki en yüksek sayımız olan toplam 20 A dereceli araştırmacıya sahip oldu.

DSI-NRF SARChI programının bir parçası olarak 23 ve bağışlanan veya endüstri tarafından finanse edilen 21 kürsü olmak üzere 44 araştırma kürsüsüne ev sahipliği yapıyoruz. 2012 yılında bu sayı 16 idi. Araştırma kürsüleri, gelişen bir araştırma-yoğun kurum olarak SU'nun araştırma çıktılarına, etkisine ve gelirine çok önemli bir katkı sağlamaktadır.

Doktora sonrası araştırma bursiyerlerinin sayısı 2012 yılında 154 iken, 2022 yılında SU'da kayıtlı 340'tan fazla doktora sonrası araştırma bursiyerine ulaşmıştır.

Akademik Mükemmellik, Araştırma ve İnovasyon

Yüksek Öğrenim ve Eğitim Bakanlığı'nın (DHET) 2022 yılında açıkladığı resmi rakamlara göre SU, hem kişi başına düşen hem de toplam araştırma çıktısı açısından Güney Afrika'nın en yoğun araştırma yapan ilk üç üniversitesi arasında yer alıyor. SU, 2021 derecelendirme turunda dokuz yeni A derecesi alarak, bugüne kadarki en yüksek sayımız olan toplam 20 A dereceli araştırmacıya sahiptir. DSI-NRF SARChI programının bir parçası olarak 23 ve bağışlanan veya endüstri tarafından finanse edilen 21 kürsü olmak üzere 44 araştırma kürsüsüne ev sahipliği yapıyoruz.

2012 yılında bu sayı 16 idi. Araştırma kürsüleri, gelişen bir araştırma-yoğun kurum olarak SÜ'nün araştırma çıktılarına, etkisine ve gelirine çok önemli bir katkı sağlamaktadır. Doktora sonrası araştırma bursiyerlerinin sayısı 2012 yılında 154 iken, 2022 yılında SÜ'de kayıtlı 340'tan fazla doktora sonrası araştırma bursiyerine ulaşmıştır.

SÜ dünya çapında bir kurum olarak itibarını pekiştiriyor. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasına göre SÜ, dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri ve BRICS ülkeleri arasında ilk 20'de yer alıyor. Ayrıca 2015 QS Dünya Üniversite Sıralamasında yer alan 36 konudan 10'unda dünyanın seçkin kurumları arasında yer almaktadır. SÜ ayrıca dünya çapında 750 büyük üniversitenin bilimsel performansını ölçen 2014 CWTS Leiden Sıralamasında da yer almıştır.

NRF Güney Afrika Araştırma Koltukları Girişimi (SARChi) kapsamında 18 araştırma koltuğu ile Üniversite, biyomedikal tüberküloz araştırma ve yönetimi, şarap biyoteknolojisi, hayvan bilimleri ve matematiksel biyobilimler alanlarında lider olarak kabul edilmektedir. İstila biyolojisi alanındaki bir başka SARChi sandalyesi, SU ve Venda Üniversitesi arasında paylaşılıyor. Bu, SU'nun hem yerel hem de uluslararası birçok ortaklığından sadece birini oluşturmaktadır. Tercih edilen bir araştırma ortağı olarak SU, çeşitli uluslararası akademik ağlara da katılmaktadır.

Vizyonumuz

Stellenbosch Üniversitesi, bilgiyi toplumun hizmetine sunduğumuz, mükemmel, kapsayıcı ve yenilikçi olarak dünya çapında tanınan, Afrika'nın önde gelen araştırma yoğun üniversitesi olacaktır.

Görevimiz

Stellenbosch Üniversitesi, seçkin öğrencileri çektiğimiz, yetenekli personel istihdam ettiğimiz ve dünya standartlarında bir ortam sağladığımız araştırma yoğun bir üniversitedir; yerel, kıtasal ve küresel toplulukları zenginleştirip dönüştürürken dünyayla bağlantılı bir yer.

Kampüs Özellikleri

Western Cape Winelands'ın kalbindeki pitoresk üniversite kasabası Stellenbosch'taki ana kampüs, öğrenciler için oldukça ilgi çekicidir. Stellenbosch, Cape Town'a yaklaşık 50 km ve Cape Town Uluslararası Havaalanı'na sadece 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sekiz fakülte ana kampüste yer almaktadır; Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tygerberg akademik hastanesinin bitişiğindeki Tygerberg kampüsünde yer almaktadır ve Askeri Bilimler Fakültesi - Güney Afrika'da türünün tek örneği ve Güney Afrika'da sadece ikisinden biridir. Afrika - Saldanha'daki Güney Afrika Savunma Kuvvetleri Askeri Akademisi merkezli. Stellenbosch İşletme Okulu ve İktisadi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nin diğer lisansüstü işletme ve planlama programları Bellville Park kampüsünde bulunmaktadır.

Worcester'daki beşinci SU kampüsü, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Ukwanda Kırsal Klinik Okulu'nun açılışıyla 2012 yılında resmi olarak açıldı. Burada tıp ve ilgili sağlık bilimleri öğrencileri klinik eğitimlerini kırsal platformda tamamlama olanağına sahip oluyor. Bu, SU'nun akademik yenilik alanındaki öncü çalışmalarının bir başka örneğidir.

Kampüs ayrıca her yıl Stellenbosch University Bilim ve Matematik köprüleme programına (SciMathUS) katılan yeni bir grup okulu bırakan öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır. Program, eğitim açısından dezavantajlı topluluklardan gelen öğrencilere yüksek öğrenime erişim fırsatı sunuyor.

  kabul

  Lütfen Stellenbosch University Kabul Politikasını ve yeni başvurulara ilişkin Şartlar ve Koşullarımızı öğrenin.

  NSC (Ulusal Kıdemli Sertifika) Geçişi için minimum akademik gereksinimler nelerdir?​

  Gr12 yılında NSC geçişi alabilmek için en az 7 dersinizin olması gerekir. Bu 7 konudan aşağıdakilere sahip olmanız gerekmektedir:

  • İki (2) Güney Afrika dili;
  • Matematik veya Matematik Okuryazarlığı (1);
  • Üç (3) adet 20 kredilik konu ve;
  • Yaşam Yönelimi (1).

  Ayrıca en azından aşağıdakileri geçmeniz gerekir:​

  • Ana Diliniz için minimum %40;
  • diğer iki ders için %40 ve;
  • Biri Birinci Ek Dil veya Ana Dil düzeyinde resmi dil olması gereken diğer iki ders için %30 ve;
  • ​Son konuda %20​

  *Yaşam Yönelimi ortalamanızın bir parçası olarak değerlendirilmeyecektir.

  Lisans derecesi için minimum akademik gereksinimler nelerdir?

  • Güney Afrika Öğrenme ve Öğretme Dili (İngilizce veya Afrikanca) için %30 ve
  • 20 kredilik dört konuda 4 (%50 - %59) başarı notu.

  Ulusal Kıdemli Sertifika ortalamanızı nasıl hesaplıyoruz?

  Öğrenme ve Öğretme Dili (İng veya Afr) + (Hayata Yönelim, İleri Matematik, Matematik 3 ve diğer NSC dışı konular hariç 20 kredilik konularda 5 x en iyi sonuçlar) alanındaki en yüksek puanı kullanıyoruz. Daha sonra toplam 6'ya bölünür.

  Uluslararası yeterlilikleri nasıl değerlendiriyoruz?

  • Yarının Okulu da dahil olmak üzere Uluslararası Müfredattaki (Cambridge Uluslararası, Uluslararası Bakalorya, vb.) nihai okul sonuçlarını kullanıyoruz.
  • Uluslararası müfredatların minimum gereksinimleri için buraya tıklayın. (Cambridge A-levels, AS-levels, GCSE/IGCSE/O-levels; IB Diploma; American School ve Abitur)
  • Ayrıca, çeşitli Fakültelerin program ana hatlarında belirtilen, seçtiğiniz programa/programlara özel diğer gereklilikleri de karşılayın.

  Stellenbosch University okumak için temel kabul koşulları nelerdir?

  • Lisans derecesi çalışmalarına kabul için Umalusi tarafından onaylanmış bir Ulusal Kıdem Sertifikası (NSC) veya Bağımsız Sınav Kurulu (IEB) okul bitirme sertifikası.
  • Fakülteye özel gereksinimler

  Vize Gereksinimleri

  Varıştan Önce Eğitim Vizesi

  Uluslararası öğrencilerin Stellenbosch University (SU) öğrenim görebilmeleri için geçerli bir öğrenim vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

  SU'nun geçerli bir geçici ikamet vizesi olmayan bir öğrenciyi kaydetmesine izin verilmez.

  Vize başvurunuzun bir parçası olarak, gerekli olabilecek diğer belgelere ek olarak bir sağlık raporu da ibraz etmeniz gerekecektir (size en yakın Güney Afrika misyonuna danışın). Ayrıca, aşağıdaki Güney Afrika Tıbbi Programlar Konseyi bağlantısına göre, 1998 tarihli Tıbbi Programlar Yasası uyarınca Güney Afrika Tıbbi Programlar Konseyi'ne kayıtlı bir sağlayıcıdan Güney Afrika'da tıbbi sigortanın tanındığına dair kanıt sağlamanız gerekecektir.

  Vize başvurusu için gereken başvuru sürecini ve destekleyici belgeleri onaylamak için lütfen en yakın Güney Afrika Yüksek Komisyonu ile iletişime geçin.

  Önemli: Vize almanın sekiz (8) haftaya kadar sürebileceğini lütfen unutmayın, ancak koşullar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Vize başvurunuza, edinilmesi zaman alabilecek gerekli destekleyici belgeler hakkında bilgi edinerek başlayın. Lütfen vizeniz için eksiksiz bir başvuru formu gönderdiğinizden emin olun.

  Bu bilgiler yalnızca yol gösterici niteliktedir. Güney Afrika vizesi alma şartları değişebilir ve her başvuru bireysel bir durum olarak değerlendirilir. Güney Afrika'ya seyahat etmeden önce daima en yakınınızdaki SA Misyonundan bilgi alın.

  Güney Afrika Eğitim Vizesinin Yenilenmesi

  İzinle ilgili bilgiler için lütfen web sayfasını ziyaret edin ve çevrimiçi başvuru yapmanız gerekir. Lütfen web sitesine giriş yapın >Ana sayfa > Vize türleri> Geçici İkamet/Kalıcı İkamet, ardından farklı izin kategorileri ve gereklilikleri için aşağı kaydırın.

  Başvurmak için Ana Sayfadaki ONLINE FORMU TAMAMLAYIN seçeneğine tıklayın; sistem sizi tüm çevrimiçi başvuru süreci boyunca otomatik olarak yönlendirecektir.

  • Çevrimiçi başvuruyu doldurabilmek için bir E-posta Kimliği ve şifre oluşturun.
  • Formu çevrimiçi olarak doldurduktan sonra size aşağıdaki seçenekler sunulacaktır:
  • Güvenli çevrimiçi portal üzerinden Banka/Kredi kartıyla çevrimiçi ödeme
  • Güvenli çevrimiçi portal üzerinden EFT ödemesi
  • Çevrimiçi olarak oluşturulan banka dekontunu indirip doldurarak ve parayı en yakın Standard Bank'a yatırarak Standard Bank'ta ön ödeme yapın.
  • Ödemenizi yaptıktan sonra yenileme başvurunuzu yapmak için randevu tarihi alabileceksiniz. Ayrıca Polis izin belgesi başvurunuzu VFS ofisinde de yapabileceksiniz.​

  Tıbbi teminat

  Stellenbosch University Öğrencileri için Sağlık Sigortası Gereksinimleri

  • Güney Afrika İçişleri Bakanlığı (DHA), Tıbbi Programlar Yasası uyarınca kayıtlı bir programdan öğrenim vizeniz süresince, 1998 tarihli Tıbbi Programlar Yasası uyarınca SA Tıbbi Programlar Konseyi'nde kayıtlı tıbbi sigortanın kanıtını talep etmektedir. .
  • Stellenbosch University öğrenim vizesi ile kayıt yaptıran herhangi bir öğrencinin, öğrenim vizesinin başlangıcından, kayıt olduğu akademik yılın 31 Aralık tarihine kadar Güney Afrika Tıbbi sigortasına sahip olması gerekir.
  • Öğrencinin yeni bir akademik yıl için yeniden kayıt yaptırması durumunda, sağlık sigortasının yenilenmesi yeni akademik yılın 1 Ocak - 31 Aralık tarihleri arasında başlamalıdır.
  • Ocak ayından Aralık ayına kadar devam eden hiçbir öğrencinin sağlık sigortası olmadan kayıt olmasına izin verilmeyecektir.
  • Öğrencilerin, SA'da kaldıkları süre boyunca yeterli sigorta kapsamına sahip olduklarından emin olmak ve sağlayıcıyla doğrudan iletişime geçmek için tıbbi sigortanın içeriğini dikkatlice okumaları önemle tavsiye edilir.

  Seçeneklerinizi keşfedin:

  Stellenbosch University herhangi bir tıbbi yardım sağlayıcısına bağlı olmadığını lütfen unutmayın. Üniversite, SA Tıbbi Programlar Konseyi'ne kayıtlı olduğu sürece her türlü tıbbi sigortayı kabul eder. Stellenbosch University kayıtlı öğrencilerin çoğu aşağıdaki seçenekleri kullanır:

  • Momentum Sağlığı
  • CompCare Sağlık

  SU International'dan destek belgeleri

  • Destek mektubu
  • Devam mektubu talebi (Lisans öğrencileri için vize yenileme süreci)
  • Tıbbi yardım üyelik yenileme formu
  • Davet mektubu talebi

  Öğrenci Görüşleri

  Kampüs Yaşamı ve Tesisler

  Stellenbosch University Stellenbosch Kampüsü'ndeki yaklaşık 31 üniversite yurdunda ve diğer üniversite konaklamalarında yaklaşık 6.500 öğrenciye ev sahipliği yapabilir. Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin bulunduğu Tygerberg Kampüsü'ndeki beş yurtta ise 1.000 öğrenci daha bulunmaktadır. Bu iki kampüste eğitim gören Matie'lerin çoğu (toplamda 30.000'den fazla öğrenci bulunmaktadır) Stellenbosch ve çevresindeki özel konaklama olanaklarından yararlanmaktadır.

  Bu yurtlardan herhangi birine yerleştirilen öğrenciler, Yurt Müdürünün gözetimi altındadır. Konut Müdürüne ise bir ev komitesi yardım eder. Her yurtta aynı zamanda mentorlar da bulunmaktadır. Mentorlar, yeni öğrencilere üniversite hayatına uyum sağlamalarında yardımcı olmak amacıyla yurtlara ve Özel Öğrenci Organizasyonlarına (özel olarak yaşayan öğrenciler) atanan son sınıf öğrencileridir.

  Her yeni öğrencinin bir mentora erişimi olmalıdır. Mentor, karşılama döneminde üniversite yaşamıyla ilgili sorular ve psikososyal destek konusunda genel yardım sağlayarak zaten önemli bir rol oynamaktadır. Mentor aracılığıyla yeni öğrenciler, yıl boyunca öğrencilerin sağlıklı yaşamlarını geliştirmeyi amaçlayan Üniversitenin Wellness programına katılma fırsatına sahip oluyor.

  Yurt tesisleri

  • Her odada kendi bilgisayarınızı Üniversitenin ağına, elektronik bilgi kaynaklarına, internete ve web tabanlı e-öğrenme araçlarına bağlamak için bir ağ noktası vardır.
  • Çamaşırhane
  • Sosyalleşmek, TV izlemek veya sadece "takılmak" için ortak bir "oturma odası" alanı
  • Tüm kadın lojmanları ve bazı erkek lojmanlarında ziyaretçilerin ağırlanabileceği ve ağırlanabileceği ortak ve/veya özel bir dinlenme alanı da bulunmaktadır.
  • Konutların çoğu oyun ve dinlenme için güzel avlulara ve/veya bahçelere sahiptir.

  Konumlar

  • Stellenbosch

   Private Bag X1, Matieland, 7602, Stellenbosch

  sorular