Keystone logo

8 Yasa programlar içinde Hukuk Çalışmaları İş Hukuku Etütleri Spor Hukuku 2024

filtreler

filtreler

  • Hukuk Çalışmaları
  • İş Hukuku Etütleri
  • Spor Hukuku
Çalışma alanları
  • Hukuk Çalışmaları (8)
  • Ana kategoriye geri dön
Konumlar
Daha fazla konum bulun
Derece türü
Süre
çalışma hızı
Dilim
Dilim
çalışma formatı

Yasa programlar içinde Hukuk Çalışmaları İş Hukuku Etütleri Spor Hukuku

Spor Hukuku Nedir?

Spor hukuku, profesyonel spor dallarındaki hukuki meselelerle ilgilenen bir hukuk dalıdır. Bu alana dahil olan avukatlar, işçi ve oyuncu ilişkileri, spor pazarlama ve yayın sözleşmeleri, uyuşturucu testi, ticari markalar ve telif hakları, fikri mülkiyet, stadyum finansmanı, yayın sözleşmeleri ve taraftar sorunları gibi davaları ele alır. Spor hukuku, "spor veya eğlence şirketlerini ortaya çıkan yasal sorunlardan korumak için yasal becerileri kullanan bir uygulama alanı" olarak tanımlanmıştır.

Neden Spor Hukuku Çalışmalı?

Üniversitelerdeki spor hukuku dereceleri genellikle multidisiplinerdir. Bu, öğrencilerin farklı disiplinlerde dersler alacakları anlamına gelir. Örneğin, bir spor hukuku programı, öğrencilerin haksız fiil hukuku, işletme yönetimi, sözleşmeler, antitröst hukuku, iş ilişkileri ve vergi hukuku gibi alanlarda ders almasını gerektirebilir. Spor hukuku derecesine sahip olanlar için ortak bir kariyer yolu, sonunda profesyonel sporcuları temsil eden bir temsilci olmaya geçmeden önce NFL Oyuncular Derneği veya diğer ticaret birlikleri gibi bir spor organizasyonunda bazı yasal işler yapmaktır.

Spor Hukuku derecesi ile hangi işler mevcuttur?

Spor hukuku işleri profesyonel spor takımlarında bulunur. Baş hukuk müşaviri ve iş ilişkileri müdürleri ile çalışabilirler. Spor avukatları, hukuki ihtilaflarda sporcuları, antrenörleri, hakemleri veya mal sahiplerini temsil edebilir. Ayrıca, profesyonel spor liglerine karşı eylemler içeren davalarda sözleşme analizi yapabilir veya bilirkişi tanıklığı sağlayabilirler. Diğer olası işverenler, spor hukuku alanında uzmanlaşmış hukuk firmalarının yanı sıra National Collegiate Athletic Association'dır (NCAA).